Zhodna z dakumientam, ekspartnaja cana na zhuščanaje małako i viarški tłustaściu da 1,5% apuściłasia na 10—13% pry pastaŭkach u Rasiju dy inšyja dziaržavy JEAES, SND i ŭ Hruziju, a taksama adrazu na 26% pry adpraŭcy ŭ astatnija krainy.

Dla anałahičnych tavaraŭ tłustaściu zvyš 1,5% minimalnyja ekspartnyja ceny taksama pamienšali: dla Rasii — na 8%, dla JEAES — na 15,5%, dla SND i Hruzii — na 9,5%, dla inšych krain — na 12,5%.

Rascenki na śmietankovaje masła tłustaściu bolš za 80% źmienšylisia pry pastaŭkach u Rasiju na 4,4%, u dziaržavy JEAES, SND i ŭ Hruziju — na 13%, u Izrail — na 1,6%, u astatnija krainy — na 10%.

Ekspartnyja ceny na śmietankovaje masła tłustaściu 72—80% zrezali nastupnym čynam: pry pastaŭkach u Rasiju — na 5%, u dziaržavy JEAES, SND i ŭ Hruziju — na 14%.

Syry tłustaściu da 45% patańnieli pry pastaŭkach u Rasiju na 7,2%, u dziaržavy JEAES, SND i ŭ Hruziju — na 8,2%, u astatnija krainy (akramia Sierbii i Jehipta) — na 6,6%.

Pry tłustaści pradukcyi zvyš 45% cana na pastaŭki ŭ Rasiju, JEAES, SND i ŭ Hruziju źmienšyłasia na 8,1%, u astatnija krainy (taksama za vyklučeńniem Sierbii i Jehipta) — na 7,4%.

Pastanova ŭstupaje ŭ siłu 12 krasavika.

U śpis ekspartavanych tavaraŭ, na jakija Minsielhascharč Biełarusi z červienia 2022 hoda vyznačaje hraničnyja minimalnyja ceny, uvachodziać roznyja vidy małočnaj pradukcyi, a taksama jałavičyna.

Čytajcie taksama:

«Chočacie ekanomna raschodavać siamiejny biudžet — ježcie, jak jeli našy prodki». Tak raić vybitnaja kucharka, vyprabavaŭšy ŭsio na sabie

Ahrakambinat «Dziaržynski» praciahvaje pašyracca, dałučaje «Minski miasakambinat»

Biełaruskija navukoŭcy pracujuć nad robatam-dajarkaj

Клас
1
Панылы сорам
3
Ха-ха
3
Ого
2
Сумна
1
Абуральна
1