Inžyniery pradstavili ŭ časopisie Nature robata, zdolnaha adaptavacca da traŭmaŭ — pavukapadobny miechanizm zmoža zrazumieć, jak jamu chadzić ź niekalkimi złamanymi kaniečnaściami i jak pierasoŭvać rečy pierałamanym manipulataram.

Ałharytm reakcyi na kankretnyja traŭmy nie zadadzieny zahadzia — robat abiraje šerah madelej ruchu i ekśpierymientalnym šlacham znachodzić najlepšuju.

Na stvareńnie takoj reakcyi na traŭmy inžynieraŭ natchnili žyvyja istoty: pry traŭmie jany nie vučacca chadzić «z nula», a intuityŭna padbirajuć madeli ruchu i zatym ekśpierymientujuć, kab abrać najlepšuju.

Tak i robat bieź źniešniaj dapamohi aceńvaje dastupnuju jamu infarmacyju pra paškodžańni i praviaraje roznyja mahčymaści praciahvać dziejnaść. Kali nie atrymajecca chadzić na piarednich łapach — pasprabuje chadzić na zadnich.

Navyki samastojnaj adaptacyi da traŭmaŭ buduć asabliva karysnymi na inšych płanietach. Suviaź z marsachodam idzie ź vialikaj zatrymkaj (ad 4 da 22 chvilin) i dastupnaja nie ŭvieś čas (kala 16 z 24 hadzin na dzień). Tym bolš čałaviek pakul nie maje mahčymaści apieratyŭna źlatać na Mars, kab ułasnaruč paramantavać złamanuju ručku Opportunity ci Curiosity.

Клас
0
Панылы сорам
0
Ха-ха
0
Ого
0
Сумна
0
Абуральна
0

Chočaš padzialicca važnaj infarmacyjaj ananimna i kanfidencyjna?