Znajści
Ałharytmičny łacinski varyjant
3
Patamu š a hłałyjołus/adkazać/sačyć
18.09.2023
Nu nie ŭšanoŭvajcie - budźcie rabami, chacia vybar u kožnaha svoj. Moža Vam nie treba?
6
Bazyl z-pad Chojnikau/adkazać/sačyć
18.09.2023
Patamu š a hłałyjołus,A čto v suchom ostatkie? Vojska Moskovii razhromili, da. Ciel vojny - otbiť Smolensk - byli dostihnuty? Da i po samoj bitvie: jeśli by moskovskije bojarie nie mierialiś hienitalijami druh pieried druhom, ischod bitvy moh byť druhim. Na vojnie vsiehda jesť momient viezienija. Pod Oršiej Ostrožskomu poviezło bolšie. Čieriez tri hoda, pod Opočkoj, vojennoje sčasťje było na storonie jeho protivnika.
Tak čto vybor u vsiech jesť, ili dumajem hołovoj, ili jedim v hołovu, čto dajut.
3
Hary Sełdan/adkazać/sačyć
19.09.2023
Fajna być historykam - možna ŭsio žyćcio musolić adny i tyja ž fakty, zafiksavanyja i sabranyja nie taboj, a pakaleńni tamu. Možna vysoŭvać hipotezy i navat fantazii, spračacca z čužymi fantazijami, interpretavać padziei ittak i siak - i ničoha tabie za heta nia budzie. I na ŭsio heta katańnie vaty zaŭsiody budzie popyt. Škada tolki, što ŭsie historyki pa vušy ŭ hetym mifičnym eskapiźmie i nie zajmajucca sučasnaj historyjaj, nie fiksujuć i nie apisvajuć siońniešni i ŭčorašni dzień. A značyć, užo zaŭtra-paślazaŭtra źjaviacca samyja fantastyčnyja interpretacyi padziej našaha ŭčora i siońnia - padziej 2020-2023. Ich užo pierakručvajuć i achutvajuć fentazijnym tumanam. Ci raźbiarucca našyja dzieci i ŭnuki ŭ našym pieryjadzie? Badaj što, nie. Bo htstoryki kapošucca ŭ tym u kaho kolki było rušnic i harmat u 1514 i na jakim poli stavić pamiatny kamień... Sumna.
1
Maksim Dizajnier/adkazać/sačyć
19.09.2023
Hary Sełdan

Pričiem tut tvoi nievierojatnyje protiesty k bitvie pod Oršiej, šizik?Čto ty niesieš?Jeśli by ty znał, čto takoje istorija, nie nies by takuju achinieju. To, čto proizošło, eto priamyje pośledstvija vašieho 25-i letnieho mientalitieta, i vsieho istoričieskoho pierioda formirovanija hosudarstva, vklučaja Oršu. Ja jeŝie zadołho do 2010-ho točno znał, kak vsie budiet, hladia na ludiej, a nie na vłasť.
0
dočka Maksima Dizajniera/adkazać/sačyć
19.09.2023
mda? tak možiet daditie prohnoz na bližajšije hod-dva? providiec vy naš.. a my potom provierim.. jeśli doživiem
19.09.2023
dočka Maksima Dizajniera, Prohnoz na hoda 2-3: Nie budiet ničieho. Vsie budut chodiť na rabotku i prodołžať sadiťsia na butyłku iz-za krasno-biełych noskov.
0
dočka Maksima Dizajniera/adkazać/sačyć
19.09.2023
Vik, siejčas vrodie modny biełyje po koleno.. nie? moda.. ona.. znajetie li dieło takoje...
1
Saturn/adkazać/sačyć
19.09.2023
Varta! I sohłasien s Macukievičiem — nam jeŝie priedstoit boŕba so VSIEMI sosiediami za svoju istoriju
1
Majk Ołbaska/adkazać/sačyć
19.09.2023
Na vzhlad Kazakova, łohično było by hovoriť, čto błahodaria umiełym diejstvijam hietmana  Konstantina Ostrožskoho była dostihnuta pobieda. Jeho triumfalno privietstvovali v Vilniusie, nazyvali russkim Ścipionom.
https://d367rzjs5oyeba.cloudfront.net/ru/326307

-Sdiełajtie pravku. Tohda Adolf Ioffie iz leninskoho banditskoho pravitielstva jeŝie nie otdał Vilno i nazyvałoś ono imienno tak. To jesť vo vriemiena bitvy pod Oršiej nie było Vilniusa. Było Vilno! Jeśli pišietie staťju po istorii - važna točnosť.
19.09.2023
Majk Ołbaska
"...vo vriemiena bitvy pod Oršiej nie było Vilniusa. Było Vilno! Jeśli pišietie staťju po istorii - važna točnosť."
Vspominali by eto tie, kto spłoš i riadom pišiet Biełaruś primienitielno k tomu vriemieni, kohda oficialno była Biełoruśsija.

https://d367rzjs5oyeba.cloudfront.net/ru/326307
2
Čytač/adkazać/sačyć
19.09.2023
Kali ŭžo šanoŭny historyk knižku napiša? Nie nadakučyła kožny hod zmahacca ź interpretacyjami? Užo i ŭsie ŭmovy jość dla pracy, a ŭsio nijak
1
Bazyl z-pad Chojnikau/adkazać/sačyć
19.09.2023
Čytač, A nie nadojeło musoliť odnu i tu žie istinu, čto istoriju pišut pobieditieli? Potomu čto, kak vižu, doblestnyje komientatorov chvatiło tolko probiežaťsia hłazami po staťje, no orihinał strima nie osilili. A zria...
1
Čytač/adkazać/sačyć
19.09.2023
Bazyl z-pad Chojnikau, nie błytajcie božy dar ź jaješniaj
1
Bazyl z-pad Chojnikau/adkazać/sačyć
19.09.2023
Čytač,Smotrim orihinalnoje vidieo, vklučajem mozh, pieriestajem žievať propahandonskuju žvačku. O čiem sobstvienno Kazakov i hrvorit: otdielajtie istoričieskoje sobytije i jeho vlijanije na istoričieskije prociessy ot političieskoj końjunktury. Sovok izžiť iz siebia słožno, a s nim žiť tak ujutno... Propahandony vsie razžujut i vłožat v čieriepnuju korobku.
19.09.2023
Každyj raz, čitaja prodvinutych istorikov, zadaju odin i tot žie vopros.
Počiemu oni, nie vzialiś opisyvať pobiedu nad  Hańnibałom, Vielikim i Mohučim ITALJANSKIM NARODOM???
Kab pakinuć kamientar, kali łaska, aktyvujcie JavaScript u naładach svajho braŭziera