Znajści
Ałharytmičny łacinski varyjant
06.02.2023 / 15:549RusŁacBieł

ŚMI: Šviejcarskija śpiecsłužby jašče ŭ 1970-ja identyfikavali budučaha patryjarcha Kiryła jak ahienta KDB

Kiraŭnik Ruskaj Pravasłaŭnaj Carkvy patryjarch Kirył u 1970-ch hadach pracavaŭ u Ženievie na savieckuju słužbu zamiežnaj raźviedki.

Uładzimir Pucin i patryjarch Kirył

Pra heta paviedamili šviejcarskija vydańni Matin Dimanche i Sonntagszeitung sa spasyłkaj na danyja šviejcarskaha fiederalnaha archiva.

Pavodle paviedamleńniaŭ, daśje na Kiryła, jakoje było składzienaje fiederalnaj palicyjaj u toj čas, a potym apublikavanaje, paćviardžaje, što carkoŭny dziejač pracavaŭ na KDB u časy, kali savieckaja dziaržava vajavała z relihijaj.

Na pačatku 1970-ch hadoŭ ciapierašni patryjarch Ruskaj Carkvy žyŭ u Ženievie. Jon pradstaŭlaŭ Maskoŭski patryjarchat u Suśvietnaj radzie cerkvaŭ. Zadača Kiryła zaklučałasia, siarod inšaha, u tym, kab upłyvać na Radu. Jahonym ahienturnym psieŭdanimam byŭ «Michajłaŭ»

Metaj savieckaha kiraŭnictva ŭ toj čas, pa paviedamleńniach ŚMI, było dabicca, kab Rada cerkvaŭ asudziła ZŠA i ich sajuźnikaŭ i źmiakčyła krytyku adsutnaści relihijnaj svabody ŭ Savieckim Sajuzie.

Nashaniva.com

Chočaš padzialicca važnaj infarmacyjaj
ananimna i kanfidencyjna?

Клас
5
Панылы сорам
5
Ха-ха
33
Ого
6
Сумна
1
Абуральна
12
0
Hryška /adkazać/
06.02.2023
Vierujuščy, Japiskap pavinien pradstaŭlać Isusa Chrysta, a nie ŭrady, palitykaŭ i dyktataraŭ.
0
Tolko łob nie rasšibitie, jeśli jeŝie jesť tam čiemu dumať/adkazać/
06.02.2023
Vierujuščy, nikakoj vy nie vierujuŝij, vy odurmaniennyj. Nastojaŝaja Cierkov Christova, kotoraja bazirujetsia na jeho zapoviediach, po opriedieleniju nie budiet ničieho obŝieho imieť s antičiełoviečnymi riežimami i ich śpiec. śpiecsłužbami, koim javlałsia sovok i jeho khb, kotoryje uničtožili i rieprieśsirovali milliony ludiej v HUŁAHach, razrušili i zakryli tysiači cierkviej. A tak nazyvajemyj «vierujuščy» nie vidit v etom problemy i protivoriečij.
2
Bieł/adkazać/
06.02.2023
[Red. vydalena]
Pakazać usie kamientary
Kab pakinuć kamientar, kali łaska, aktyvujcie JavaScript u naładach svajho braŭziera
Kab skarystacca kalendarom, kali łaska, aktyvujcie JavaScript u naładach svajho braŭziera